Fullmetal Alchemist live action - mýma očima

25. února 2018 v 18:59 | Extasy |  Something about Yamada Ryosuke

Znáte to, když se na něco šíleně těšíte a pak se toho konečně dočkáte. Přesně to jsem teď zažila s filmem Fullmetal Alchemist, v originále Hagane no renkinjutsushi.
Překlad do češtiny je Ocelový alchymista, a jelikož se jedná o japonskou produkci, dá se předvídat, že tomuto filmu předcházelo anime. Tohle samozřejmě nemusím vysvětlovat těm, kdož se v asijských končinách orientují. Anime FMA, jak se mu také zkráceně říká, je až moc oblíbené, abych ho tu někoho učila znát. Já viděla akorát dva anime filmy. Chtěla jsem si udělat představu, co mě čeká, až vyjde tohle live action, abych alespoň trochu věděla, o čem to je. Nevím, jestli se pustím do samotných seriálů, nějak mě děsí představa to všechno shánět, i když na Naruto to opravdu nemá :D


Nerada bych, aby tenhle článek někdo bral jako recenzi na film. V tomhle případě bych nebyla objektivní, proto kdokoliv, kdo sem náhodou zavítá, protože se mu při hledání FMA objeví ve vyhledávači i tenhle blog díky titulku, ať je shovívavý a nekritický. Samozřejmě nikomu nezakazuju, aby si napsal svoji recenzi.

Na druhou stranu, možná bych být trochu objektivní přece jen mohla, protože nejsem ovlivněná předlohou jako ti, co ji notoricky znají. Filmy jsem si pustila proto, abych si osvojila myšlenku a jména. I tak bych řekla, že live action na tom nestojí a troufnu si ho doporučit i lidem, kteří nemají o anime ani ponětí. Japonci točí celkem srozumitelné filmy a tenhle mezi ně rozhodně patří. A je úplně jedno, že se zabývá vědou, o kterou jste se nikdy předtím nezajímali. Člověk si alespoň zábavnou formou rozšíří obzory. Možná se mnou v tomhle bodě někdo nebude souhlasit, ale jak říkám, neviděla jsem ani jednu sérii, jen dva filmy, které ze mě odborníka na FMA udělat nemohly, takže pokud neznalec jako já ještě pořád tápe, nemusí. Tenhle film dokáže být samostatnou jednotkou.

Live Action se z velké části natáčel v Itálii, mimo jiné i ve městě Volterra, které můžete znát z druhého dílu ságy Twilight, New Moon. Pro přiblížení, je to to městečko, kam se Edward rozhodl vyrazit "zazářit". Teď mi došlo, že hlavní hrdina FMA se taky jmenuje Edward. A když už jsme u těch spojitostí, naše hlavní postava je posedlá nalezením Kamene mudrců. To jsme se pro změnu přenesli do Bradavic. Možná je mi ten film sympatický i díky tomu. Co se týče Volterry, je to nádherné město, kam bych se jednou chtěla podívat a jak tady všichni víte, miluju filmy a knížky o Harry Potterovi. Něco mi tedy říká, že i kdyby v něm nehrál důvod mojí neobjektivity, asi bych si ho tak jako tak pustila. Už jen díky nádherným lokacím a spojitostem.

Tím se dostávám k hlavnímu důvodu, proč jsem se na film vůbec těšila. Ano, hádáte správně, hraje v něm Ryosuke. Přijde mi to jako věčnost, co je Ryo můj Ichiban (neboli Nr.1), ale přitom to byl letos v lednu teprve rok, kdy jsem se o něj začala zajímat. Znala jsem ho už předtím, jen… to byl ještě malý kluk a já jsem moc velká holka, abych slintala nad malými kluky. Nejdřív musel prostě dospět, abych si ho všimla :D
Role Edwarda Elrica ve FMA pro něj byla zlomová, přestože už má na svém kontě spoustu jiných zajímavých filmů a seriálů. Do live action se totiž vkládaly velké naděje a také očekávání ze strany fanoušků jak Ryosukeho, tak samotného anime. A co si budeme povídat, navzdory stejnému původu jsou to dost odlišné věci, k čemuž se ještě vrátím později.
Japonci se rozhodli udělat světový film s použitím té nejlepší moderní technologie a jako třešničku na dortu obsadili do hlavní role asi nejpopulárnějšího současného mladého umělce. Stručně řečeno, cílem bylo vytvořit film roku, na který se bude tetelit celý svět. A myslím, že přesně to se jim povedlo. Netvrdím, že by se to dalo srovnat s čekáním na Titanic, pořád se tu bavíme o Japonsku, které je příliš specifické ve své filmové tvorbě, ale pokud byste chtěli o FMA najít nějaké informace, tak rozhodně najdete. A nejen na stránkách s "rozsypaným čajem" :) Mimo jiné je hlavním producentem Warner Bros.
Když se zmíním o distribuci filmu, už to tak slavné není, v našich kinech jsme se bohužel FMA nedočkali, ale i tak je povědomí o tomhle filmu velké. A já doufám, že se to bude jen zlepšovat.

Fullmetal Alchemist je příběh o dvou bratrech, kteří ve snaze oživit svou zesnulou matku, naruší zákony alchymie, kde platí tzv. rovnocenná výměna. Při experimentu přijde Edward o nohu a ruku a Alphonse rovnou o celé tělo… Takhle nějak ve zkratce film začíná. Samozřejmě tu nemám v úmyslu spoilerovat, něco takového byste si přečetli i na oficiálních stránkách. Tvůrci asi neměli potřebu v tomhle bodě mlžit, když to všichni fanoušci FMA vědí. Berte to jako odrazový můstek, protože další děj se od toho samozřejmě odvíjí. Edward prostě chce, aby oba měli to své zpátky. On ruku a nohu a jeho bráška tělo, které má nyní podobu velkého brnění, v němž je akorát Alova duše.
A tím začíná honba za Kamenem mudrců, který prý takovou moc má…

Samotná podstata Kamene mudrců je tu pojata trochu jinak, než jak ji známe z HP. Určitě se nechci pouštět do nějakého rozboru, protože nejsem odborník, ale ta myšlenka se mi líbí, i to, jak byla pro film uchycena. Dále postavy. Pokud jste zvyklí na japonský styl, v ničem vás výrazněji nepřekvapí. Oproti anime, co jsem viděla, určitě nejsou tak afektované a díky tomu příběh působí reálnějším dojmem. Upřímně, nějak si nedokážu představit, že by se skuteční herci chovali přesně jako jejich kreslené předlohy, bylo by to… no fakt divné :D Myslím si, že i tak se tvůrcům i hercům povedlo vystihnout jejich charaktery. Samozřejmě se nejedná o žádný hluboký pohled do duše, ale pro film tohoto typu to dle mého stačí.

Pak tu máme zpracování filmu po technické stránce, za což bych Japoncům, kteří jsou v tomhle směru tak trochu za zenitem, vzdala hold. Nějak si nevybavuju japonský film, který by mi přišel tak dobře zpracovaný, co se týče například efektů. Ano, v poslední době se opravdu snaží, třeba Rurouni Kenshin byl skvěle udělaný, ale tohle live action je spíš dobrodružné, než fantasy. Líbil se mi Yokai Ningen Bem s Kamenashim, ale FMA zatím předčil všechno. Osobně bych akorát vyrazila střihače, který měl v mnoha záběrech asi pocit, že čím víc políček, tím líp. Nenuťte mě to vysvětlovat, natočila jsem čtyři filmy a nespočetně svateb. Myslím, že tohle je noční můra každého filmaře a Japonci na to trpí nejvíc, anebo si s tím prostě nedělají starosti vůbec, protože to mají snad v každém filmu. Jak kdysi řekl jeden můj známý střihač: musíš střihat, střihat a zase střihat. V závěru z mého hodinového filmu dokázal udělat poloviční, se zachováním všeho, co film potřeboval. A ještě to vypadalo stokrát líp. Kdyby se tím řídili střihači FMA, bude mít film tak o dvacet minut míň, čímž bychom se alespoň dostali na snesitelnější délku. V tomhle totiž Japonci též nejsou moc pokrokoví. Pořád točí dlouhatánské filmy, které letěly tak před pěti lety. No, teď jsem vám alespoň objasnila, proč :D

Pokud film vezmu jako celek, je to odpočinková podívaná, která určitě neurazí. Nabízí krásné scenérie, velmi slušné efekty a překvapivě dobré herecké výkony (nejen Ryosukeho :D). Jsem si jistá, že za jedno shlédnutí film rozhodně stojí.

V průběhu psaní tohoto článku jsem si odskočila na čsfd, abych se podívala, jestli už se u filmu neobjevily nějaké komentáře a hle, objevily. No, ale že by byly zrovna přívětivé, to bohužel ne. Nějak jsem to tušila, protože už očekávání českých fanoušků bylo… řekněme poněkud skeptické.
Nechci se filmu zastávat, ale na mě zapůsobil víc, než anime. Asi jsem divná, prostě já to mám tak nějak naopak. Kromě yaoi jsem anime nikdy na chuť moc nepřišla a raději mám tyhle live action. Ale chápu, že fanoušci předlohy čekali asi něco trochu jiného.
Na druhou stranu mě tenhle přístup mrzí. Podpora asijské produkce u nás je téměř nulová a my si to ještě takhle dobrovolně kazíme. Neříkám, aby lidi hodnotili filmy nadprůměrně, jenže tohle je extrém. Film si ani náhodou nezaslouží tak hrozné hodnocení. V podstatě to na mě působí, jako kdyby mi otaku říkal, že být otaku je kravina, že japonská kulturní produkce za nic nestojí. Možná mě někdo pochopí, co se tím snažím říct. Miluju Japonsko a denně teskním po čemkoliv, co by česká distribuce zařadila do našeho oběhu. Japonci natočili super film, možná ne podle představ fanoušků předlohy, ale téměř na světové úrovni, do kterého vložili mnoho nadějí. A co teď? Jejich tým pro průzkum veřejného mínění začne dělat statistiky a při tom narazí na naše čsfd, kde je tohle příšerné hodnocení. Jestli si někdo myslí, že se budou tvůrci snažit to příště natočit líp, protože jim to tentokrát nevyšlo, pak budu skeptická já. Nenatočí. Jednoduše se na nás vykašlou a o příštím, o několik měsíců dřív na Netflixu zveřejněném filmu si můžeme nechat zdát.

Budu upřímná, dala jsem filmu v databázi pět hvězdiček, abych to hodnocení alespoň trochu zvýšila, i když samotné se mi to pochopitelně nepodaří. Kdyby šlo o americký film, asi bych nehnula ani brvou, do naší distribuce se kolikrát dostanou takové sračky, že člověk jenom žasne, do čeho se dokážou nacpat peníze, jenže v tomhle případě snad ani objektivní být nemůžete. Ne, pokud jste otaku a vaším velkým snem je, že se jednou půjdete na japonský film podívat do cinestaru. Ne na specializovaný festival s asijskou tvorbou, ale do cinestaru!

Je mi líto, že to lidé, kteří film hodnotili, nevidí jako já, přestože musí jít výhradně o fanoušky japonského anime. Skoro jako kdybychom házeli klacky pod nohy sami sobě :(

Každopádně film doporučuju. Pokud máte Netflix, který ho zařadil do své nabídky už necelé tři měsíce po premiéře, pak si ho pusťte. Bohužel je u nás zatím jen s anglickými, německými a polskými titulky, ale věřím, že se brzy objeví i ty české. Osobně jsem si je pro sebe udělala, protože jsem nechtěla čekat, ale dávat je nikam nebudu, nehodlám na svou osobu poslouchat kritiku, stačí, že to slízl už film. Ale pro dobré známé bych mohla udělat výjimku. Takže jestli o to někdo fakt stojí, můj mail znáte ;)


 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 stastnavyhra stastnavyhra | E-mail | Web | 3. března 2018 v 14:43 | Reagovat

Soutěž o peněžní výhry ! Kupujete si losy, ale neradi za ně platíte? Co takhle zkusit web, ve kterém sbíráte losy, za které nic neplatíte ? Losuje se každý týden o peněžní výhry. Registrujte se a zařaďte se tak do slosování už dnes !
www.stastnavyhra.cz ???

2 Nade Nade | E-mail | 3. března 2018 v 21:04 | Reagovat

Pokud jde o anime, pár dílků jsem kdysi viděla. S preferencemi jsem na tom však podobně jako ty. :D
Nicméně Jutaki to docela baštila a má Netflix, tak si asi dáme filmový večer. Aspoň si pocvičím ájinu. Každopádně jsem na Ryo zvědavá.
Díky za tvůj pohled na věc.

3 Extasy Extasy | Web | 4. března 2018 v 0:15 | Reagovat

[2]: Zrovna rozjíždím anime maratón. Zatím mám za sebou asi 13 dílů a samozřejmě je mi ten film teď o něco jasnější. Tedy, pořád si myslím, že dokáže být samostatným dílem, ale je fakt, že v anime je taková ta omáčka okolo. Proč to tak je, proč se kdo jak chová atd... Asi jako u každýho filmu, co má buď kreslenou, nebo psanou předlohu a to myslím všeobecně, ne jen co se týče Japonska.
Jsem moc zvědavá na tvůj názor, včetně Ryosukeho. Shodly jsme se s Velvet, že jeho živá postava je o něco vážnější, než ta animovaná. Četla jsem v recenzích, že se herci hodně snažili působit jako jejich předlohy, ale nějak se s tímhle názorem neztotožňuju. Tak uvidíš, jak ti to sedne ;-)

4 Undertaker Undertaker | Web | 23. května 2018 v 3:08 | Reagovat

Kvůli nedostatku času jsem FMA LA ještě neviděla, ale mám nakoukanou původní sérii a teď jsem tak v půlce Brotherhood. Každopádně jsem v tom sebevražedným fandomu už dost dlouho na to, abych věděla, s čím mám tu čest.
Když budu posuzovat jenom podle traileru: "Ed má fakt blond vlasy! Al vypadá božsky, efekty mě dostaly do kolen a soundtrack mě donutil slintat. Na Envy vybrali božího herce,Je tam Nina a Hughes... a víc myslim nepotřebuju k tomu, abych řvala jak želva.
S tím vším výše jmenovaným to nemůže klesnout moc hluboko. Protože na pomyslném dnu japonské live action kinematografie jsou Shingeki no Kyojin live action a Kuroshitsuji live action. Přiznám se, že nic horšího, než tyhle dvě věci... jsem ještě neviděla. Takže na FMA se těším a moje nároky (které po live action filmech už opravdu nejsou moc vysoké) jsou už uspokojeny z traileru, takže film mě snad může už jedině mile pekvapit. Jenom teda Winry mohla bejt víc blonďatá xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama